مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد خبرداد؛

تخریب سومین تاسیسات گردشگری نامتعارف در بافت جهانی یزد

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد با اشاره به دستور تخریب سومین تاسیسات گردشگری دارای ساخت و ‌ساز نامتعارف با بافت تاریخی، از تعیین مهلت یک ساله برای ساکنان بافت تاریخی برای رفع این قبیل موارد ‌خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد؛ “سید مصطفی فاطمی” از تخریب سومین تاسیسات گردشگری بافت تاریخی به علت عدم برخورداری از ساخت‌ وسازهای نامتعارف خبر داد و گفت: متاسفانه برخی از مالکان سازه‌ ها و بناهای تاریخی ضمن ساخت‌ و سازهای نامتعارف به اخطارهای مکرر اداره کل میراث فرهنگی، توجهی نمی‌کنند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد افزود: متاسفانه به رغم رای دادگاه به جریمه و تبرئه، درخواست ما برای مجموعه ‌های متخلف، تخریب این سازه‌ های نامتعارف است چرا که اخطار دادیم که این بناها را نسازند اما مالکان هیچ اعتنایی در این باره نکردند.

فاطمی با اشاره به ارتفاع غیرمجاز برخی ساخت و سازها به عنوان تخلف موارد تخریب شده، تصریح کرد: از آنجایی که خط آسمان یزد یکی از مهمترین ویژگی‌های این شهر جهانی به ویژه در چشم گردشگران است، هر نوع سازه‌ای که منجر به تخریب خط آسمان و البته ایجاد نمایی غیرمتعارف با بافت شود، در صورت بی‌اعتنایی به هشدارها و اخطارهای میراث فرهنگی، تخریب خواهد شد.

وی افزود: البته موردی که به تازگی تخریب شد نیز از مصالح ساختمانی مرسوم استفاده نکرده و سازه‌ی پیش ساخته بود که غیرمتعارف با سازه‌ های این بافت جهانی بود.

فاطمی هر گونه ساخت و ساز روی پشت بام ‌های سازه ‌های این بافت را نیز غیرمجاز خواند و گفت: نصب خرپشته و شیروانی در پشت‌بام ‌های بافت تاریخی غیرمجاز است،از این رو اداره کل میراث فرهنگی به تمام ساکنان بافت تاریخی به ویژه تاسیسات گردشگری، مهلتی یک ساله به منظور جمع آوری شیروانی‌های ایجاد شده داده است.

مدیر کل میراث فرهنگی استان در این باره تاکید کرد: البته در مورد مهلت تعیین شده، تاسیسات گردشگری به علت نوع کاربری و اهمیتی که دارند، در اولویت قرار دارند.

تمامی حقوق سایت متعلق به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد بوده و هرگونه استفاده از مطالب سایت با ذكر نام و لینك به این سایت مجاز می‌باشد | مدیرسایت : روابط عمومی