برگزاری همایش گرامیداشت همسر امیرچقماق در یزد

همایش «فرهنگ رضوی بانوان فرهیخته و نیکوکار» به منظور گرامیداشت «ستی فاطمه خاتون» همسر امیرچقماق حاکم دوران تیموری در یزد، در ادیبهشت ماه برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد :”سید مصطفی فاطمی” ضمن اعلام این خبر، گفت: این همایش دهم و یازدهم اردیبهشت ‌ماه امسال به همراه مراسم شب شعر با هدف ترویج فرهنگ و سبک زندگی رضوی در بین خانواده و جامعه با تاکید بر نقش مادران و همچنین وقف‌ و امور خیریه برگزار می‌شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد با اشاره به اینکه این بانوی شیعه خدمات بسیار زیادی در راستای عمران و آبادانی شهر یزد انجام داده است افزود: وی هنوز در میان بسیاری از مردم ناشناخته مانده است و کمتر کسی در مورد آرامگاه این مرحومه که در مجاورت مجموعه‌ی امیرچقماق نیز واقع شده، آشنایی دارد.

این مقام مسئول با اشاره به نسبت خواهری «ستی‌ فاطمه خاتون» با «بی‌بی گوهر شاد» از مشارکت و همکاری آستان قدس رضوی با دانشگاه آزاد اسلامی در برگزاری این همایش خبرداد.

شایان ذکر است: مجموعه امیرچقماق یزد شامل بازار، تکیه، مسجد و دو آب انبار است که قدمت ‌شان به دوره تیموریان می‌رسد. تکیه امیر چقماق در سال ۱۳۳۰ و مسجد امیرچقماق در سال ۱۳۴۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیدند و میدان امیرچقماق، یکی از شاخص‌ترین مجموعه‌های تاریخی و گردشگریدر شهر یزد محسوب می‌شود.

تمامی حقوق سایت متعلق به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد بوده و هرگونه استفاده از مطالب سایت با ذكر نام و لینك به این سایت مجاز می‌باشد | مدیرسایت : روابط عمومی