افتتاح نخستین نمایشگاه منطقه ای صنایع دستی و جشنواره فروش زیلو در شهرستان میبد

شامگاه پنج شنبه بیست و سوم خردادماه۹۸؛ همزمان با هفته صنایع دستی، اولین نمایشگاه منطقه ای صنایع دستی و جشنواره فروش زیلو در شهرستان میبد استان یزد کار خود را آغاز کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، شامگاه دیروز مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه منطقه ای صنایع دستی و جشنواره فروش زیلو با حضور معاون اقتصادی استانداری یزد، مدیرکل و معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، فرماندار و شهردار میبد و جمعی دیگر از مسئولین استان و شهرستان در محل سالن ورزشی شهدای میبد برگزار شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در حاشیه افتتاح این نمایشگاه گفت: برای رونق صنایع دستی کشور علاوه برایجاد شهرک های تولید کننده صنایع دستی، اشاعه وترویج صنایع دستی باید تمرکز را روی شرایطی که بتوان این محصولات را در بازارهای داخلی و خارجی به فروش رساند، گذاشت.

“سید مصطفی فاطمی” از صنایع دستی به عنوان «میراث معنوی» و«هویت ملی» نام برد و گفت: صنایع دستی محصول خلاقیت و ابتکار هنرمندان در زمینه های مختلف است.

وی ایجاد بازارچه های موقت ودائم در استان، برگزاری نمایشگاههای منطقه ای و استانی و حضور در نمایشگاههای بین المللی را از سیاست های فراهم کردن زمینه فروش صنایع دستی در بازارهای داخلی و خارجی عنوان کرد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان یزد نیز  با بیان اینکه در غرفه های اولین نمایشگاه منطقه ای صنایع دستی یزد انواع صنایع دستی نظیر ترمه، دارایی، سفال و سرامیک، حصیر، زیلو، معرق، مشبک، منبت، خاتم، احرامی، زری بافی، گیوه بافی و… ارائه می شود، گفت: برگزاری کارگاه های زنده در زمینه های زیلو، حصیر، سفالگری و …. از دیگر برنامه های این نمایشگاه است.

محمد رضا دهقان مهرجردی هدف از برگزاری نمایشگاه یاد شده را ارائه دستاوردهای مختلف در زمینه صنایع دستی و تقویت خلاقیت و ابتکار هنرمندان در زمینه های هنرهای سنتی ذکر کرد و افزود: صنایع دستی به علت ایجاد اشتغال و سادگی تکنیک می تواند موجب رونق صنعت گردشگری شود.

این مقام مسئول ادامه داد: برای استفاده کامل از نیروی انسانی در روستاها و نیروی انسانی فعال بیکار در شهرها، بهتر است سرمایه گذاری در رشته های صنایع دستی باشد، چراکه این گونه فعالیت ها از دیر باز منبع درآمد مهمی در کشور بوده است.

وی در ادامه تصریح کرد: غرفه کودک نیز در این نمایشگاه که برپایی آن تا روز ۲۷ خرداد ادامه دارد باهدف آشنایی کودکان با صنایع‌دستی به‌خصوص زیلو و آموزش این هنر به خانواده‌ها و کودکان برپا است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان یزد در پایان اظهار داشت: جشنواره طرح و نقش زیلو نیز در حاشیه این نمایشگاه در محوطه شاه‌ عباسی میبد با حضور هنرمندان سراسر کشور برگزار می‌شود.

گفتنی است: در نخستین نمایشگاه منطقه ای صنایع دستی و جشنواره فروش زیلو که از امروز آغاز و تا ۲۷ خردادماه ساعت ۱۸ الی ۲۳ در سالن ورزشی شهدای میبد برگزار می شود، هنرمندان و صنعتگران استان های سراسرکشور آثار هنری خود را در قالب ۶۰ غرفه به معرض نمایش گذاشته اند.

تمامی حقوق سایت متعلق به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد بوده و هرگونه استفاده از مطالب سایت با ذكر نام و لینك به این سایت مجاز می‌باشد | مدیرسایت : روابط عمومی