مزار زرندیون

بقعه زرندیان بقعه‌ای است قدیمی واقع در حوالی مریاباد مردم آن را مزار امازاده سید نصرا… می‌دانند. در آتشکده یزدان تألیف عبدالحسین آیتی نام آن سید ناصرالدین از اقارب امامزاده جعفر (مدفون در شهر یزد) ذکر شده است و گویند عده‌ای از سادات عریضی در آنجا مدفونند.

موقعیت مکانی:
این زیارتگاه در محلۀ مریم آباد ( مریاباد ) ، بلوار دهه فجر ، کوچه مسجد حضرت رقیه واقع شده است.

 منابع تاریخی:
بقعه زرندیان بقعه‌ای است قدیمی واقع در حوالی مریاباد مردم آن را مزار امازاده سید نصرا… می‌دانند. در آتشکده یزدان تألیف عبدالحسین آیتی نام آن سید ناصرالدین از اقارب امامزاده جعفر (مدفون در شهر یزد) ذکر شده است و گویند عده‌ای از سادات عریضی در آنجا مدفونند.

محله مریم‌آباد یکی از محلات قدیمی یزد می‌باشد که در شمال شرقی شهر یزد واقع است کهبنابر ذکر جامع الخیرات و نیز بر اساس اظهارات محمد مفید مستوفی با فقی حومه محسوب می‌گردید در حالی که امروزه جزء محلات یزد گردیده و فاصله میان شهر و آنجا محسوس نیست. از بناهایی که باعث شهرت محله مریم‌آباد گردیده بنای زرندیان است در مورد زرندیان می‌توان گفت که آنها مردمی از توابع پارس بودند که به خلد‌آباد یزد آمده و در آنجا مقیم شدند و به امر زراعت مشغول شدند و در همین مقام که امروز در مدفن ایشان است رعایای مریاباد خربزه زرع کرده و حراست و نگهبانی آن را بر عهده ایشان گذاشتند. بر حسب اتفاق شبی درویشی به آنجا آمد و خربزه‌ای طلب کرد و آنها هم با میل و رغبت خربزه‌ای چیده و به درویش دادند. دوریش هم دعایی مشتمل بر خیر و برکت کردو رفت از آن زمان احوال آنها دگرگون شد و دست از امور دنیوی برداشته و به عبادت مشغول شدند و پس از مدتی وفات یافتند و درمقابر مریاباد دفن شدند. مساحت تقریبی این مزار ۱۱هزار متر مربع می باشد.  بنای زرندیان بنابر تاریخ مرقوم برکتیبه ضریح چوبی آن از قرن ۱۰ هجری است و بانی آن شمس الدین محمد ابرقویی بوده است و امروزه نیز مزار زرندیان به امامزاده شنبه  معروف و مورد احترام مردم می‌باشد. اثر کهنه تاریخدار بقعه ضریحی است چوبی و مشبک ۹۳۲ هجری که بر قبر اصلی نصب بوده است که اکنون آنرا کنار گذارده‌اند و ضریح آهنی تازه‌ای بر جای آن نصب کرده ‌اند اندازه صندوق چوبی قدیم عبارتنداز ۱۳۳ سانتیمتر بلندی۱۵۴ سانتیمتر پهنا۲۵۵ سانتیمتر طول.
بر دوره بالایی صندوق کتیبه‌ای به خط نسخ کنده‌اند به عرض ۱۰ سانتیمتر به این شرح:
…(شکسته و افتاده) ق الحسن المجتبی وصل علی الامام الحق حسین الشهید بکربلاو صل علی امام الحق علی (کذا) سلام الله علیهم اجمعین الطیبین الطاهرین المعصومین المرحومین آل طه و یس الهی بحق هذه الأئمه الهادین للامم ان لاتخیب من توسل فی حاجاته الی هذه الامام الهمام ذی الفضل و الکرم فی سنه رابع وثلثین بفضل اللله الکامل و عوانه الشامل و تمت هذا(کذا) العماره الرفیعه باجتهاد بانی مبانی الخیرات و الحسنات شمس الیدن محمد ابرقویی شکرالله سعید النبی الولی
 

تمامی حقوق سایت متعلق به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد بوده و هرگونه استفاده از مطالب سایت با ذكر نام و لینك به این سایت مجاز می‌باشد | مدیرسایت : روابط عمومی