مرمت قلعه مروست، رفیع ترین قلعه استان یزد آغاز شد

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خاتم از مرمت و ساماندهی رفیع ترین قلعه استان یزد خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد”عباس قدیریان”در این باره گفت: مرمت و ساماندهی قلعه مروست در برنامه ی اداره شهرستان قرار گرفته و با اعتباری بالغ بر ۲ میلیارد ریال از اعتبارات استانی و بصورت پیمانی آغاز شده است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خاتم اظهار داشت: عملیات اجرایی و مرمتی این بنا شامل استحکام بخشی پای دیوارها، مرمت برجها، اندود کاهگل و اجرای دیوارهای خشتی بنا می‌شود که در مدت ۳ تا ۴ ماه انجام خواهد شد.

این مقام مسؤل در مورد معماری این بنا گفت: قلعه مروست را می توان شاخص ترین اثر تاریخی مروست نامید که با قرار گیری در مرکز بافت تاریخی، شکل گیری آن را تحت الشعاع خود قرار داده است بطوریکه اکثر بناهای مهم این شهر در حریم و گرداگرد آن واقع شده اند.

وی در ادامه عنوان کرد: این بنا بر روی یک تپه ای دست ساز با شیب و ارتفاع حدوداً ۲۵ متری ساخته شده است  و همین امر نشانه شاخص بودن و بی نظیر بودن این بنا در بین قلعه های استان و حتی کشور شده است. در گذشته گردا گرد قلعه خندقی وجود داشته و ورودی آن نیز  یک رمپ بوده که متاسفانه هم اکنون اثری از آنها باقی نیست.

قدیریان در ادامه گفت: از ویژگی‌های مهم این قلعه عظیم، دیوارهای بلند و کنگره دار به شکل چهار ضلعی است که در سه گوشه آن برج های بلندی ساخته شده است و از فضاهای داخلی آن میتوان به هشتی ورودی، شاه نشین، اسطبل ها و مطبخ و اتاق‌هایی در اطراف اشاره کرد.

گفتنی است: این بنای ارزشمند در سال ۱۳۷۸ با شماره ثبتی ۲۵۴۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تمامی حقوق سایت متعلق به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد بوده و هرگونه استفاده از مطالب سایت با ذكر نام و لینك به این سایت مجاز می‌باشد | مدیرسایت : روابط عمومی