یزد، خاکی از بهشت است

مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد گفت: معماران یزدی با خشت بهشتی را در دل کویر بنا کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد؛  سید مصطفی فاطمی،  در مراسم اکران مستند خاکی از بهشت، گفت: مردم خطه کویری یزد با درک شرایط اقلیمی و آب و هوا به صنعت مازاری و حناسابی روی آوردند و امروزه آن را به یک برند در ایران تبدیل کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد، با اشاره به اینکه حنای یزد در پهنه ی آسیا حرف اول را می زند، افزود: حنا در این منطقه تنها در استان یزد و کشور هند تولید می‌شود، اما حنای صد در صد طبیعی را فقط در استان یزد می توان پیدا کرد.

او با بیان اینکه معماران یزدی با تنها داشته خود یعنی خاک، خشت را ابداع و با آن بهشتی را در دل کویر بنا کرده اند، اظهار داشت: امیدواریم مستند خاکی از بهشت بتواند صنعت مازاری، هنر و شغل اصیل یزد، که کمتر شناخته شده است را به همگان معرفی کند‌.

عصر امروز مستند ۳۱ دقیقه ای خاکی از بهشت به تهیه کنندگی و کارگردانی حامد غنی در پردیس سینمایی تک یزد اکران شد.

مستند خاکی از بهشت تاریخچه صنعت مازاری و حناسابی را یکی از قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین‌های مشاغل استان یزد است و حدود هفتصد سال در یزد قدمت دارد را به تصویر کشیده است.

تمامی حقوق سایت متعلق به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد بوده و هرگونه استفاده از مطالب سایت با ذكر نام و لینك به این سایت مجاز می‌باشد | مدیرسایت : روابط عمومی