ناکامی حفاران غیر مجاز در بافت تاریخی

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان گفت: شش حفار غیر مجاز در بافت تاریخی دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد،
سرهنگ مهدی رحیم زاده، گفت: حفاران غیرمجاز در بافت تاریخی به قصد کشف اشیای تاریخی اقدام به حفاری کردند که در حین کار توسط ماموران یگان حفاظت شناسایی، دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد با اشاره به برخورد مجدانه مراجع قضایی با حفاران غیرمجاز و متجاوزان به آثار و ابنیه تاریخی، افزود: حفاران غیرمجاز بافت تاریخی متشکل از باند شش نفره از افراد بومی بودند که در پی دستگیری آنها یک دستگاه فلز یاب نیز کشف و توقیف شد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری ‌و صنایع دستی از مردم خواست تا در صورت مشاهده مورد مشکوک حفاری غیر مجاز به صورت شبانه روزی با شماره به شماره ۰۳۵۳۶۲۰۲۷۷۷، ستاد خبری یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان اطلاع دهند.

بافت تاریخی یزد به مساحت ۷۴۳ هکتار و مساحت حریم پنج هزار هکتار در سال ۸۴ به ثبت ملی رسیده و استان یزد هزار و ۶۰۰ اثر تاریخی ثبت شده غیر منقول و ۶۰۰ بنای تاریخی ثبت شده ملی دارد.

تمامی حقوق سایت متعلق به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد بوده و هرگونه استفاده از مطالب سایت با ذكر نام و لینك به این سایت مجاز می‌باشد | مدیرسایت : روابط عمومی