سنگ محراب قدمگاه فراشاه در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید

سنگ محراب قدمگاه فراشاه به عنوان یکی از آثار ارزشمند منقول استان یزد به ثبت ملی رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان یزد؛ “علی اصغر صمدیانی” سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان یزد با اعلام این خبر گفت: یکی از وظایف مهم میراث فرهنگی مطالعه و بررسی پیرامون آثار فرهنگی تاریخی و طبیعی به منظور ثبت آنها در فهرست آثار ملی و بررسی و شناسایی آثار فرهنگی و تاریخی و طبیعی دارای ارزش و همچنین تهیه شناسنامه های فنی و سایر موارد مربوط به ثبت آثار منقول و غیر منقول تاریخی _ فرهنگی، بافت های تاریخی، میراث طبیعی و معنوی در فهرست آثار ملی است.

صمدیانی با اعلام این مطلب، در خصوص سنگ قدیمی محراب قدمگاه فراشاه گفت: این سنگ مستطیل شکل در ابعاد ۱۲۰ در ۷۰ می باشد، ازجنس مرمر با تزئینات هندسی وگیاهی وکتیبه که به آیات قرآن ونقش محراب مزین شده است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان یزد در ادامه خاطر نشان ساخت: متن کتیبه این سنگ تاریخی که متعلق به سال ۵۱۲ هجری قمری می باشد بدین شرح می باشد: حاشیه اول “آیه ۲۳ سوره شوری ولاله الاالله محمد رسول الله”، درحاشیه دوم: “بسم الله الرحمن الرحیم صل علی محمدالمصطفی وعلی المرتضی وفاطمه الزهرا و الحسن و الحسین علی بن الحسین زین العابدین ومحمد علی الباقر وجعفر محمد الصادق وموسی جعفرالکاظم وعلی موسی الرضا ومحمد علی النقی وعلی محمد النقی والحسین ابن علی الزکی ومحمد الحجه القائم  (بسم الله با نام دوازده امام )” و متن کتیه : خط اول آیه۳۳ سوره احزاب /خط دوم شهادتین لا اله إلّا اللّه، محمّد رسول اللّه، علیّ ولیّ اللّه و خط سوم در هلالی زاویه دار آیه ۱و۲ سوره مومنون، خط چهارم : سوره اخلاص، أَمَرَ بِعِبارَهِ هذا الْمَسجد الْمَعْرُوف بِمَشْهَدِ عَلِی بن موسی الرضاعلیه السلام الْعَبدُ الْمُذْنِبُ الْفَقیِر إلی رحمه اللّه تعالی گرشاسپ بن علیّ بن فرامز، ابن علاء الدوله تَقَبَّلَ اللَّهُ مِنْهُ فی شُهُورِ سَنَهِ اِثنی عَشَرَهَ وَخَمْسَ مِائه… (دو یا سه کلمه شکسته است)، عمل عبیدالله بن احمد واستعملها علی بن …. جواهر له”

صمدیانی در خصوص قدمگاه فراشاه افزود: این قدمگاه از مجموعه بنایی تشکیل شده که بر کنار جاده تفت به ده شیر و در مرکز فراشاه قرار دارد و مردم آن را قدمگاه حضرت علیّ بن موسی الرضاعلیه السلام می دانند. و طبق  سنگ نوشته ی ثبت شده که در محراب آن نصب شده است، توسط گرشاسب بن علیّ  از امرای کاکویه دیلمی در سال ۵۱۲ هجری بنا شده است .

قدمگاه مذکور به شماره ۱۰۹۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و به تازگی سنگ محراب آن به شماره ۱۰۹۳ در فهرست آثار ملی منقول ثبت شده است.

گفتنی است روستای فراشاه (فُراشا، اسلامیه) واقع در هشت کیلومتری شهرستان تفت (از راه ابرکوه) از آبادی های قدیم منطقه است.

تمامی حقوق سایت متعلق به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد بوده و هرگونه استفاده از مطالب سایت با ذكر نام و لینك به این سایت مجاز می‌باشد | مدیرسایت : روابط عمومی