مرمت برج قلعه ملکی هرات با ۵۴ هزار قالب خشت

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاتم گفت: برج قلعه ملکی هرات با استفاده از ۵۴ هزار قالب خشت مرمت و بازسازی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان یزد، عباس قدیریان، رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان خاتم با اشاره به مرمت قلعه ملکی هرات گفت: یکی از چهار برج اصلی این قلعه با استفاده از ۵۴ هزار قالب خشت ۲۰ در ۲۰ و ۲۵ در ۲۵ که در کارگاه خشتی این شهرستان ساخته شده است مرمت و بازسازی شد.

او با بیان اینکه ارتفاع برج های قلعه ملکی هرات ۸ و نیم متر و قطر پای دیوار آن دو متر و در دو طبقه ساخته شده است، افزود: تمام عناصر این برج شامل دیوارهای اصلی، پله ها، سقف ها، طاقچه ها و نورگیرها مرمت و بازسازی شد.

قدیریان با اشاره به اینکه برای بازسازی این بنا، استادکاران باتجربه به کار گرفته شده اند، اظهار داشت: در انجام این بازسازی تزئیناتی که در گذشته برای ساخت این برج به کار رفته به صورت کامل با استفاده از مصالح تشکیل دهنده آن یعنی خشت و گل طبق طرح اصلی اجرایی شد.

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان خاتم افزود: بازسازی و مرمت دیگر برج های قلعه ملکی هرات در سال‌های آینده انجام خواهد شد.

انتهای پیام/

تمامی حقوق سایت متعلق به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد بوده و هرگونه استفاده از مطالب سایت با ذكر نام و لینك به این سایت مجاز می‌باشد | مدیرسایت : روابط عمومی