در نشست شورای اداری ابرکوه انجام شد؛

تودیع و معارفه سرپرست جدید اداره ‌میراث ‌فرهنگی شهرستان ابرکوه

مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان در جلسه شورای اداری ابرکوه گفت:شهرستان ابرکوه متفاوت از سایر شهرستان ها است و تلفیق آثار تاریخی، طبیعی، فرهنگی، صنایع دستی و … به قدری زیاد است که می توانیم آن را یکی از غنی ترین شهرها در حوزه سه گانه خود بدانیم .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد؛ سومین جلسه شورای اداری شهرستان و آیین تکریم و معارفه رییس میراث فرهنگی ابرکوه با حضور “فاطمه پهلوانی” رییس سازمان ملی بهره وری ایران، “سید مصطفی فاطمی” مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، “حجت الاسلام حسینی” امام جمعه شهرستان، محمد کاظمی نسب فرماندار ابرکوه و دیگر اعضای شورای اداری در سالن اداره ارشاد ابرکوه برگزار شد.

مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان یزد در این جلسه گفت: مهمترین عملکرد یک رئیس در میراث فرهنگی جلوگیری از تخریب  بنای تاریخی است و رئیس سابق میراث حداکثر تلاش خود را برای حفظ این آثار انجام داد و اقدامات خوبی در راستای توسعه گردشگری و صنایع دستی و مرمت آثار انجام شد.

فاطمی با اشاره به اینکه شهر ابرکوه یکی شهرهای نمونه گردشگری کشور می باشد، افزود: شهرستان ابرکوه متفاوت از سایر شهرستان ها است و تلفیق آثار تاریخی، طبیعی، فرهنگی، صنایع دستی و… به قدری زیاد است که می توانیم آن را یکی از غنی ترین شهرها در حوزه سه گانه خود بدانیم و قرار گیری شهرستان ابرکوه در نقطه ثقل مثلث گردشگری ایران باعث شده است که از سه حوزه فارس، اصفهان و یزد مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: در حوزه آثار طبیعی، شهرستان ابرکوه جزء شهرهای استان است که جاذبه های طبیعی بیشماری دارد که در صدر آنها سرو ابرکوه که به عنوان یکی از برجسته ترین آثار طبیعی کشور است، مد نظر است .

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد با تاکید درآمد زایی نمودن سرو ابرکوه تصریح کرد: در چند سال گذشته تلاش کردیم که سرو ابرکوه در قالب هیئت مدیره اداره شود که حداقل درآمدهای خودش به سمت شهرستان برگردد و ساماندهی مجموعه و استفاده از ظرفیت هیئت امنایی آن مورد انتظار است.

فاطمی به پیگیری ثبت جهانی بادگیر اشاره کرد و افزود: پرونده ثبت جهانی این اثر باید احیا تا در قالب فرا ملی با کشور دوم به یونسکو ارسال شود و روند تکامل بادگیر که در یزد مشهود است در این پرونده به عنوان خواستگاه بادگیر مطرح شود که سرآمد آن بادگیر آقازاده است.

وی افزود: سرو ابرکوه به تنهایی امکان ثبت جهانی ندارد اما در قالب درختان دیرزیست در صدر آن با محوریت سرو ابرکوه  دو کمیته برای تدوین پرونده منصوب کردیم و انشااله درهمین امسال بتوانیم کامل و به یونسکو ارسال کنیم.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در حوزه خانه های تاریخی تصریح کرد: ابرکوه یکی از سرآمدترین شهرهای کشور با معماری اصیل ایرانی و تزئینات داخلی است،  در سفر قبلی می توان ابرکوه را به لحاظ تعدد خانه های بی نظیر امثال خانه آقازاده و خانه های اطراف آن به عنوان نمادهای فرهنگی شهر ، کاشان یزد نامید .

فاطمی اظهار کرد: در حوزه طبیعت گردی و ورزش های کویری هم استفاده از این ظرفیت مورد انتظار است و امید است شاهد ایجاد یک کمپ کویری خوب در شهرستان باشیم.

امام جمعه ابرکوه نیز در این مراسم بحث میراث را اولویت اول عنوان کرد و گفت: ما در شهرستان ظرفیتی داریم که از آن مغفولیم و آن ظرفیت مهم و تأثیرگذار در فرهنگ و اقتصاد و حفظ سابقه شهرستان، ظرفیت گردشگری و میراثی است و داشتن بیش از ۴۵۰ اثر میراثی برای شهرستان یک برگ توفیق و برنده ای است.

حجت الاسلام حسینی افزود: باید چرخه حرکت اقتصادی و رونق اقتصادی و فعالیت استان را بر محور میراثی و گردشگری قرار دهیم که هم اقدام ما باعث حفظ آثاری است که از نیاکان گذشته برای ما به جا مانده و هم اینکه ظرفیت را که فعلیت ندارد به آن فعلیت ببخشیم.

وی ادامه داد: ظرفیت میراث فعلیت است اما بهره برداری قوه است. سرمایه گذاری در بخش گردشگری صرفا یک منفعت شخصی نیست بلکه منافع اجتماعی و میراث فرهنگی را حفظ و حراست می کند.

حسینی با اشاره به ظرفیت های این شهرستان تصریح کرد: ظرفیت های ماهنوز بالقوه است و جهت بهره برداری باید از تمام پتانسیل های خود استفاده کرد و علاوه بر بحث حفظ میراث، مولد میراث هم باشیم.

گفتنی است: در این مراسم “حمید مشتاقیان” رئیس سابق اداره میراث فرهنگی اردکان به عنوان رئیس جدید میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ابرکوه معرفی شد و از خدمات مجاهد کرباسی تقدیر شد.

تمامی حقوق سایت متعلق به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد بوده و هرگونه استفاده از مطالب سایت با ذكر نام و لینك به این سایت مجاز می‌باشد | مدیرسایت : روابط عمومی