تلاش برای ثبت جهانی زیورآلات سنتی شهر یزد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: باید با ایجاد، احیا و توسعه کارگاه‌های سنتی طلا به این نتیجه برسیم که این هنر صنعتی در یزد تا چه میزان نقش آفرینی می‌کند و آیا می‌توان یزد را شهر جهانی زیورآلات و مصنوعات طلا به حساب آورد یا خیر.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد؛ “سید مصطفی فاطمی” با اشاره به اینکه سفال به عنوان قدیمی‌ترین صنایع دستی یزد محسوب می‌شود، اظهار کرد: قدیمی‌ترین آثار مکشوفه سفال در نارین قلعه میبد به هزاره سوم پیش از میلاد یعنی دوران ایلامی ‌ها تعلق داشته که قسمت‌هایی از آن حدود ۱۲ سال پیش به دست آمده است.

وی افزود: بخشی از بازمانده ‌های این هنر صنعت در یزد، متعلق به دوره اشکانی است که البته ممکن است قدمت بسیار بیشتری نیز داشته باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد با بیان اینکه دست‌بافته ‌های این استان هم پس از سفال از قدیمی‌ترین صنایع دستی یزد به شمار می‌رود، گفت: سفال بر اساس قدمت و نقشی که در زندگی مردمان یزد دارد، مستعد ثبت شدن در فهرست آثار ملی و جهانی است اما برخلاف زیلو با نقشی پررنگ در اقتصاد شهر میبد، به نوعی رونق دیرین خود را از دست داده است.

فاطمی با تاکید بر اینکه هر نوع وسیله دست‌ساز بشر در گذشته در حوزه صنایع دستی محسوب می‌شود، تصریح کرد: هر نوع ابزارآلات دست ‌ساز و تاریخی بشر در حوزه صنایع‌دستی جای می‌گیرند بنابراین ابزار سنگی و سایر آثار کشف شده متعلق به بازه زمانی ۱۲ تا ۱۵ هزار سال گذشته را می‌توان در حوزه قدیمی‌ترین صنایع دستی یزد گنجاند.

وی سایر صنایع ‌دستی یزد را نیز پیوند خورده با دوران شکل‌گیری تمدن در حوزه تمدنی مرکز ایران عنوان کرد و گفت: از سنگ‌تراشی و ایجاد ظروف سنگی گرفته تا استفاده از شاخ و برگ درختان در سبدبافی و حصیربافی، همگی از ابتدای شکل‌گیری بشر در یزد به کار گرفته می‌شدند اما به دلیل نبودن آثاری از آن زمان نمی‌توان قدمت دقیقی برایشان مشخص کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد از اجرای عملیات‌های باستان‌شناسانه در این استان خبر داد و خاطرنشان کرد: البته به زودی با آغاز عملیات‌های باستان‌ شناسانه، قدمت یزد که فراتر از ارقام و پیشینه‌اش در نظر گرفته شده است، مشخص می‌شود.

وی همچنین با اشاره به اقدام جهت ثبت جهانی زیورآلات سنتی شهر یزد، اظهار کرد: نقش طلاسازی و زیورآلات در زندگی و اقتصاد مردم یزد قابل توجه است، به همین منظور برای به ثبت رساندن آن‌ ها در فهرست آثار جهانی اقدام می‌کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد با اشاره به صنعت نساجی به عنوان یکی دیگر از مهم‌ترین صنایع ‌دستی یزد، تصریح کرد: هر چند یزد پیشنه بسیار قابل توجهی در حوزه نساجی و تولیدات آن دارد اما به دلیل اینکه تعداد کارگاه ‌ها کم و نقش آنها در اقتصاد یزد ناچیز است، نمی‌توان در حال حاضر برای به ثبت رساندن آن‌ها در فهرست آثار جهانی چندان امیدوار بود.

فاطمی با اشاره به اینکه نساجی به شیوه صنعتی در یزد رونق مناسبی دارد اما نساجی سنتی در حال رکود و از رونق افتادن است، گفت: تسهیلاتی برای ایجاد و افزایش کارگاه‌ های صنایع دستی یزد اختصاص یافته که بستری برای توسعه و ترویج این بخش خواهد بود، به همین منظور تفاهم ‌نامه‌ای با صندوق امید منعقد شده که ویژه به حوزه نساجی توجه دارد.

این مسئول با بیان اینکه توجه به طلاسازی و زیورآلات سنتی نیز اهمیت دارد، تصریح کرد: باید با ایجاد، احیا و توسعه کارگاه‌های سنتی طلا به این نتیجه برسیم که این هنر صنعتی در یزد تا چه میزان نقش آفرینی می‌کند و آیا می‌توان یزد را شهر جهانی زیور آلات و مصنوعات طلا به حساب آورد.

وی در ادامه با اشاره به روند رو به رشد صادرات صنایع‌دستی یزد، خاطرنشان کرد: یزد و به ویژه دو شرکت از بخش خصوصی صنایع دستی روند موفقیت‌آمیزی در حوزه صادرات دارند، از طرفی به واسطه شرایط اقتصادی کنونی و به صرفه بودن صادرات، بسیاری از صنعتگران و هنرمندان استان نیز به این راه قدم گذاشتند.

مدیر کل میراث فرهنگی استان در پایان نیز عمده‌ ترین صادرات صنایع ‌دستی یزد را متعلق به کشور عراق دانست و گفت: کشورهای عربی به ویژه کشورهای حاشیه خلیج ‌فارس و عراق بیشترین بازار صنایع‌ دستی یزد را به خود اختصاص داده‌اند.

تمامی حقوق سایت متعلق به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد بوده و هرگونه استفاده از مطالب سایت با ذكر نام و لینك به این سایت مجاز می‌باشد | مدیرسایت : روابط عمومی