باززنده سازی، مرمت و احیاء بازارچه صنایع دستی مجومرد شهرستان اشکذر

مسئول میراث فرهنگی شهرستان اشکذر از مرمت و بازسازی بازارچه رنگرزی مجومرد با هدف ایجاد و راه اندازی بازارچه های صنایع دستی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد؛ “محمود ادیبان” ضمن اعلام این خبر، گفت: با هدف ایجاد و راه اندازی بازارچه های صنایع دستی و رونق کارگاه ها و کسب وکار در زمینه تولید محصولات صنایع دستی در شهرستان اشکذر، اعتباری بالغ بر دو میلیارد و پانصد میلیون ریال از محل اسناد خزانه سال 98 جهت باززنده سازی، مرمت واحیاء بازارچه ها در نظر گرفته شده است .

مسئول میراث فرهنگی شهرستان اشکذر افزود: اهم فعالیت های مرمتی در این بنا بازسازی و اجرای ستون ها، اجرای کانال تاسیسات، استحکام بخشی دیوارها، اجرای سقف های بازارچه به صورت فیل پوش با خشت خام، پوشش سقف مغازه ها، مرمت غرفه ها، گذرها، مرمت غرفه ها، اجرای ازاره چینی پای دیوارها، کاهگل بدنه ها، اجرای کاهگل و آجر فرش پشت بام با آجر فرش و ملات نیمچه کاه، جابجایی تیرهای بتی شبکه برق و … می باشد.

وی در ادامه ضمن تاکید بر حفظ آثار و بافت های تاریخی اعلام کرد: کلیه عملیات اجرایی و مرمتی بازارچه صنایع دستی مجومرد با معماری کاملا سنتی و با استفاده از مصالح خشت و گل و همگون با بافت تاریخی و با استفاده از استادکاران قدیمی و با تجربه مرمت ابنیه تاریخی اجرا می شود.

ادیبان در پایان یادآور شد: ایجاد و راه اندازی بازارچه های صنایع دستی و تولید دست ساخته های محلی و فروش این محصولات باعث رشد اقتصادی و تولید، ایجاد کسب و کار های جدید و اشتغال، بازگشت ساکنین و پویای زندگی در بافت های تاریخی و در نهایت رونق گردشگری می شود.

تمامی حقوق سایت متعلق به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد بوده و هرگونه استفاده از مطالب سایت با ذكر نام و لینك به این سایت مجاز می‌باشد | مدیرسایت : روابط عمومی