بازدید دانش آموزان از کارگاه مرمتی مسجد شیخی ها و کارگاه خشت زنی به مناسبت روز جهانی بناها و بافت های تاریخی با شعار میراث مشترک نسل ها

در روز جهانی بناها و بافت های تاریخی با شعار میراث مشترک نسل ها دانش آموزان کلاس سوم مدرسه سید الشهدای یزد از کارگاه های مرمتی مسجد شیخی ها و کارگاه خشت زنی بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد؛ "ساشا ریاحی مقدم" معاون میراث فرهنگی استان و مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی میبد با اعلام این خبر گفت: به پیشنهاد ایکوموس روز ۱۸ آوریل مصادف با ۲۹ فروردین به عنوان “روز بین المللی بناها و محوطه های تاریخی“  نامگزاری گردیده. این روز خاص فرصت  بالا بردن آگاهی عمومی در مورد تنوع میراث فرهنگی و کوششهای مورد نیاز جهت حمایت و حفاظت از آنها را فراهم می آورد، و همچنین  فرصت مناسبی برای جلب توجه نسبت به آسیب پذیری آنها است. برای چندین سال است که، ایکوموس هر سال موضوعی را به این مناسبت اعلام می کند. شعار انتخابی امسال میراث مشترک نسل ها می باشد.

این مقام مسئول همچنین افزود: به همین مناسبت برنامه های خاصی جهت آشنایی دانش آموزان مقاطع ابتدایی در نظر گرفته شده که یکی از این برنامه ها بازدید دانش آموزان از کارگاه های مرمتی مسجد شیخی ها و کارگاه خشت زنی بود.

معاون میراث فرهنگی استان یزد تصریح کرد: دانش آموزان در این بازدید با مباحثی همچون آشنایی با تکنیکهای معماری گلین، آشنایی با تکنینک خشت، عمل آوری گل جهت ساخت خشت خام، قالبگیری خشت آشنا شدند.

این مقام مسئول در ادامه گفت: جامعه ای که از داشته‌های فرهنگی و هویتی خود به درستی آگاه باشد هیچ‌گاه خواسته یا ناخواسته گام در تخریب  آن نخواهد برداشت. کودکان به عنوان آینده سازان این سرزمین می بایست میراث فرهنگی را از نزدیک تجربه کنند تا حس هویت در آنان نهادینه شود. آنگاه دیگر شاهد اتفاقاتی نظیر تخریب در بنا ها و محوطه های تاریخی نخواهیم بود چون در این حالت در آینده هر ایرانی به یک میراث بان تبدیل شده است. لذا فرهنگ سازی و آموزش را می بایست از کودکان و در سنین پایین تر آغاز نمود.