ابرکوه؛ شهر نمونه گردشگری ایران آماده استقبال از گردشگران تابستانی است

ابرکوه به عنوان یکی از ۱۴ شهر نمونه گردشگری ایران با ۴۰۰ اثر تاریخی، طبیعی، فرهنگی و سرو ۴۵۰۰ ساله و هشت روستای هدف و نمونه گردشگری در مسیر جاده ابریشم قرار دارد و با آغاز تعطیلات تابستانی آماده پذیرایی از مسافران و گردشگران داخلی و خارجی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد؛ شهرستان ابرکوه دارای آثار طبیعی، فرهنگی و تاریخی زیادی است که تاکنون ۱۳۶ اثر آن در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.

مسجد بیرون یا منزلگاه امام رضا(ع)، خانه آقازاده، خانه‌ های قدیمی، قلعه ‌های تاریخی، مسجد جامع، گنبد عالی، بافت تاریخی ابرکوه و… از بناهای شاخص کهن منطقه است.

ابرکوه چندین درخت دیر زیست هم دارد که معروف ترین آن سرو کهن سالی است که با عنوان مسن‌ترین موجود زنده کشور، سومین اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران است.

این شهر در مجاورت استان ‌های اصفهان، فارس و یزد که به مثلث طلایی گردشگری مرکز ایران شهرت دارد، قرار دارد و همه ‌ساله پذیرای مسافران و گردشگران زیادی از نقاط مختلف کشور است.

ابرکوه به دلیل شاخص بودن آثار تاریخی، طبیعی، جاذبه ‌های گردشگری و توسعه خانه‌ های بومگردی محلی و صنایع دستی و مشاغل روستایی در آن، به ‌عنوان یکی از شهرهای نمونه گردشگری کشور انتخاب و معرفی شده است.

علاوه بر آثار و بناهای تاریخی این شهرستان می‌توان به موزه مردم شناسی اشاره کرد که با ۵۰۰ مترمربع مساحت و حدود ۹۰۰ قطعه اشیای تاریخی در خانه صولت ابرکوه دایر است.

همچنین از دیگر دیدنی‌های منطقه می‌توان به قلعه روستای شهرسب با ۱۷ هزار متر مربع مساحت یاد کرد که مصالح به کار رفته در آن خشت خام، گِل، سنگ، چوب و آجر پخته است.

مسجد جامع ابرکوه یکی از آثار تاریخی به شمار می‌رود که محراب گچبری بسیار عالی دارد و با شماره ۱۹۷ در فهرست آثار ملی کشورثبت شده است.

گنبد عالی نیز از قدیمی ترین و مستحکم‌ترین آثار تاریخی منطقه بشمار می‌آید که در مسیر جاده یزد به شیراز قرار دارد و این اثر با ارزش در سال ۱۳۱۲ هجری شمسی به شماره ۱۹۵ در فهرست آثار ملی ثبت شد.

همچنین مسجد بیرون که به منزلگاه امام رضا (ع) معروف است از جمله آثار تاریخی و مذهبی منطقه است که با شماره ۲۱۷۰ در فهرست آثار ایران به ثبت رسیده است.

از دیگر بناهای تاریخی شهرستان می‌توان به یخچال‌های تاریخی ابرکوه اشاره کرد که اغلب با ۲۰ متر ارتفاع به شکل مخروط و به صورت پله‌ای ساخته شدند و در گذشته به دلیل نبود یخچال محل نگهداری یخ بود.

حمام خزینه ملاحیدر، مقبره عزیزالدین نسفی مربوط به عصر سلجوقیان (قرن پنجم و ششم هجری)، گنبد سنگی هک مدفن حسن بن رئیس از سلسله «آل این جو» و خانه گردشگری پردیسان از دیگر آثار فاخر ابرکوه می باشد.

مجموعه پردیسان با پنج هزار متر مربع مساحت شامل حانه های آقازاده، موسوی، سید علی آقا، حسینی دوست و حاجی خان است که در هسته کهن شهر و در محله دروازه میدان واقع است.

صنایع دستی ابرکوه شامل نمد مالی، گیوه دوزی، گلیم بافی، قفل سازی، چنته بافی، پاپیه ماشه، منبت چوب، معرق چوب، مشبک چوب، حجم سازی، نگارگری، نقاشی روی شیشه، نقاشی روی پارچه، قلمزنی روی مس، چهل تکه دوزی و چرم دوزی است که از میان این رشته‌ ها گیوه دوزی، قفل سازی و چنته بافی در فهرست آثار ناملموس ایران ثبت شد.

وجود عرصه‌ های بیابانی، چشم اندازهای طبیعی و شب‌ های پرستاره بیابان‌ های منطقه نیز از جذابیت خاصی برای گردشگران خصوصاً گردشگران خارجی برخوردار است که در این منطقه نظرها را به خود جلب می‌کند.

زیرساخت‌های لازم گردشگری و صنعت حمل و نقل جاده‌ای باعث شده است مسافران و گردشگران به راحتی از راه‌ های منتهی به ابرکوه از طریق شیراز و یزد به این شهرستان سفر کنند.

تمامی حقوق سایت متعلق به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد بوده و هرگونه استفاده از مطالب سایت با ذكر نام و لینك به این سایت مجاز می‌باشد | مدیرسایت : روابط عمومی