آماده سازی گنجینه و محورگردشگری زیرزمینی قنات اردکان برای همایش ملی قنات، میراث ماندگار

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان اردکان از آماده سازی گنجینه قنات اردکان برای برگزاری همایش ملی «قنات، میراث ماندگار و آب» خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد؛ "حمید مشتاقیان" در این خصوص گفت: با توجه به اینکه همایش ملی "قنات، میراث ماندگار و آب" قرار است در تاریخ های ١ و ٢ اسفندماه سالجاری در اردکان برگزار شود، در حال آماده سازی گنجینه قنات شهرستان هستیم تا به استقبال از اساتید و محققانی که برای این همایش به اردکان می آیند، باشیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردکان با بیان اینکه از مجموعه گنجینه قنات در مرحله اول به طول ٢٠٠ متر سال گذشته بهره برداری شد، گفت: امسال تا ٣٠ بهمن با تکمیل مراحل نورپردازی حدود ٣٠٠ متر دیگر به آن اضافه خواهد شد.

به گفته مشتاقیان از ۲۵۰ رشته قنات اردکان، آب در هشت مورد جاری است و این سازه آبی یکی از شاهکارهای مهندسی ایران باستان است و اردکان به عنوان یکی از قطب های گردشگری قنات کشور، مورد استقبال گردشگران ایرانی و خارجی قرار گرفته است.

رئیس میراث فرهنگی اردکان در پایان با بیان اینکه گنجینه قنات در محور گردشگری زیرزمینی قنات اردکان قرار گرفته و از خانه تقدیریان که فضایی مناسب برای معرفی وسائل حفر قنات و همچنین فضایی برای پخش ویدئوهای مستند در مورد قنات می باشد، آغاز می شود، گفت: مسیر محور گردشگری زیرزمینی قنات شهرستان در آثار و بناهای تاریخی محله تیران اردکان از جمله خانه تقدیریان، خانه تقدیری، خانه طبایی، آب انبار آخوند،آب انبار حاجی نوت و خانه مظلوم قرار دارد و این محور شامل بخش های مختلفی چون مسیر قنات، گنجینه قنات، ایستگاه های استراحت، پایاب ها و پاکنه های دسترسی، سردخانه های زیرزمینی و آب انبارها می باشد.

تمامی حقوق سایت متعلق به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد بوده و هرگونه استفاده از مطالب سایت با ذكر نام و لینك به این سایت مجاز می‌باشد | مدیرسایت : روابط عمومی