آب انبار تاریخی ملا ابراهیم اشکذر ثبت ملی شد

مسئول میراث فرهنگی شهرستان اشکذر از ثبت آب انبار تاریخی ملا ابراهیم معروف به آب انبار دو شیر این شهرستان متعلق به دوران پهلوی اول در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد؛ “محمود ادیبان” در این خصوص گفت: آب انبار ملاابراهیم که در فیروز آباد شهرستان اشکذر واقع شده با شماره ۳۲۲۰۴ در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفت.

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر افزود: این اثر مربوط به دوره پهلوی اول است که به «دو شیر» نیز معروف است.

ادیبان با اشاره به این که آب انبار ملا ابراهیم دارای یک مخزن، دو بادگیر و ۱۵ پله برای سهولت دسترسی به آب است، گفت: مصالح به کار رفته در این آب انبار خشت، گل و آجر است.

این مسئول افزود: مسجد جامع، حمام قدیمی، قنات، قلعه، سرو ۱۵۰۰ ساله، بادگیرها و آب انبارهای قدیمی از دیگر بناها و میراث‌ های تاریخی فیروزآباد هستند.

ادیبان در پایان تاریخچه فیروزآباد را مربوط به دوران ساسانیان و پادشاهی یزد گرد سوم دانست و خاطرنشان کرد: فیروز آباد در بخش مرکزی بین اشکذر و رضوانشهر قرار گرفته که فاصله تقریبی آن با شهر یزد حدود ۲۰ کیلومتر است.

تمامی حقوق سایت متعلق به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد بوده و هرگونه استفاده از مطالب سایت با ذكر نام و لینك به این سایت مجاز می‌باشد | مدیرسایت : روابط عمومی