پنج اثر ناملموس یزد ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد از ثبت پنج اثر استان شامل آیین سنتی اسفندانه چاهک خاتم ، شیوه تهیه قهوه یزدی، خورجین بافی اشکذر و شیوه ساخت و دانش زنجیر نردبان بافی و ماهی لرزان در اجلاس سراسری آثار ناملموس کشور که در شهر اردیبل برگزار شد، خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد؛ “سید مصطفی فاطمی” با اعلام این خبر افزود: تدوین پرونده پنج اثر ناملموس استان از سه ماه گذشته در دستور کار این اداره کل قرار گرفت که نهایت در اجلاس سراسری آثار ناملموس کشور که ۴ و ۵ تیرماه در اردبیل برگزار شد، با اتفاق آرا به ثبت ملی رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد خاطر نشان کرد: خورجین بافی اشکذر، آیین سنتی اسفندانه چاهک خاتم، شیوه ساخت، دانش و فناوری زنجیر نردبان بافی و ماهی لرزان به عنوان آثار ناملموس ملی به ثبت رسید.

فاطمی گفت: همچنین پرونده شیوه تهیه قهوه یزدی هم در این اجلاس ارائه شد که دانش بومی و تهیه این نوشیدنی به عنوان دانشی خاص در فهرست آثار ملی ناملموس به ثبت رسید.

این مقام مسئول اضافه کرد: این نوشیدنی در طی چند قرنی که وارد ایران و یزد شده است با تغییراتی که در مراحل تهیه آن رخ داده، جایگاه خود را در فرهنگ، آداب و رسوم یزدی‌ها باز کرده و تبدیل به عنصری جدا نشدنی و شاخص در مراسم‌ های مذهبی این شهر شده است.

فاطمی با بیان اینکه پرونده ثبت پالوده و شولی یزدی هم در دستور کار این اداره کل قرار دارد که ان شاء ا… در آینده به ثبت ملی می‌رسد، اضافه کرد: ثبت آثار با هدف صیانت از مواریث تاریخی و فرهنگی انجام می‌شود و علاوه بر این فرصتی برای معرفی هرچه بیشتر این آثار در سطح ملی و بین الملل فراهم خواهد شد.

تمامی حقوق سایت متعلق به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد بوده و هرگونه استفاده از مطالب سایت با ذكر نام و لینك به این سایت مجاز می‌باشد | مدیرسایت : روابط عمومی