مسجد علیای نعیم آباد

موقعیت مکانی :

مسجد علیای نعیم آباد در ضلع جنوبی خیابان کاشانی ،محله نعیم آباد ( آبشاهی ) ،کوچه نعیم آباد قرار گرفته است.

مسجد علیای نعیم آباد         شماره ثبت ملّی  :   –

 

 ""

 ""

 

موقعیت مکانی :

مسجد علیای نعیم آباد در ضلع جنوبی خیابان کاشانی ،محله نعیم آباد ( آبشاهی ) ،کوچه نعیم آباد قرار گرفته است.

 

بانی

 

 نام بانی این مسجد در هیچ یک از مکتوبات مورخین یزد نیامده است .

 

 

منابع تاریخی

 

   در هیچ یک از کتب تاریخی یزد ، نامی از مسجد مذکور به میان نیامده است ؛ اما با توجه به شواهد معماری موجود می توان گفت مسجد علیا پیش از ویرانی ، از گرمخانه و تابستانخانه تشکیل شده بوده است . پوشش داخلی آن اندودی از گچ بوده و نیز فاقد تزئینات و صحن بوده است . نمای خارجی و پشت بام آن کاهگلی ، درب ورودی چوبی و محراب آن گچکاری شده بود.

 

 

مشخصات بنا

 

   در حال حاضر مسجد قدیمی ویران شده و جای آن مسجد نوسازی حدودا مشابه سبک قدیمی ساخته شده است . مسجد امروزی علیای نعیم آباد ـ که به نام مسجد ولیعصر ( عج ) نامیده می شود مشتمل برگرمخانه ، تابستانخانه، گنبد و مقصوره می باشد . درب های ورودی بنا یکی از سمت جنوب غربی و دیگری از سمت جنوب شرقی می باشد .

    تابستانخانه مسقف به طاق و تویزه با قد پای بلند و قوس جناغی می باشد که از شش ستون قطور تشکیل شده است . ازاره ستونها حدوداً تا یک متر ارتفاع، از سنگ یکپارچه و بدنه آن از کاشی ختائی با نقوش گل و بوته اسلیمی پوشیده شده است . پوشش داخلی گرمخانه و تابستانخانه ، ازگچ و ازاره گرمخانه و تابستانخانه حدوداً تا یک متر از سنگ پوشیده شده است .

آهیانه گنبد آجری وبرگریو آن به خط ثلث کتیبه شده است . در ضلع جنوبی تابستانخانه ، تقریباً تا ارتفاع یک متر ، از سنگ یکپارچه پوشیده شده و بدنه آن از کاشی معرق ، با نقوش گل و بوته اسلیمی و رسمی بندی ، کاشی کاری شده و بر پیشانی آن به خطوط ثلث و بر تفرنجی های کاشی ، اسماء خدا حک شده است .

    کف مسجد با موزائیک مفروش شده است . گرمخانه مسقف به طاق و تویزه با قد پای کوچک ، دو افشکوبه ( کمرپوش ) ، ستونهای قطور با سنگ یکپارچه ، کاشی ختائی و نقوش گل و بوته اسلیمی می باشد .

   زیلوهایی در مسجد وجود دارد که بر روی یکی از این زیلوها عبارت : « سنه1258 هجری قمری ( عهد محمد شاه قاجار ) عمل علیرضا میبدی » و بر زیلوی دیگر ‹‹ مسجد علیا حومه دارالعباده » نوشته شده است .

 

 

کتیبه های تاریخی

 

در حال حاضر اثری از هیچ نوشته یا کتیبه ای در بنای مذکور ملاحظه نمی شود .

تمامی حقوق سایت متعلق به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد بوده و هرگونه استفاده از مطالب سایت با ذكر نام و لینك به این سایت مجاز می‌باشد | مدیرسایت : روابط عمومی