مسجد تبریزیان

موقعیت مکانی :

مسجد تبریزیان در ضلع جنوبی خیابان قیام ، محله گلچینان ، کوچه تبریزیان واقع است.

مسجدتبریزیان                         شماره ثبت ملی  :    2572

 

 ""

 ""

 

موقعیت مکانی :

مسجد تبریزیان در ضلع جنوبی خیابان قیام ، محله گلچینان ، کوچه تبریزیان واقع است.

بانی

 

این مسجد به اواخر عهد قاجار بر می گردد ، ولی متأسفانه مؤسس آن مشخص نیست و شاید وجه تسمیه ی آن قرارگیری این مسجد در محله ی تبریزیان بوده است. 

       

 

منابع تاریخی

 

در متون تاریخی یزد ذکری از مسجد تبریزیان نیامده است .

 

 

مشخصات بنا

 

  این مسجد دارای دو درب ورودی است ؛ درب چوبی که به سمت کوچه تبریزیان گشوده می‌شود درب ورودی اصلی بنا است . پله های آجری مسجد را پشت سر نهاده و وارد صحن مسجد – که با موزائیک فرش شده – می شویم. مسجد‌مذکور منحصر به یک گرمخانه و صحن ودوطرف بنا را طاق نما و یک صفه گچی در بر گرفته .

  محراب در جبهه جنوبی مسجد واقع شده و دارای سه طاق نمای آجری است که بر فراز آن بادگیری دو طرفه نصب شده . سراسر کف محراب با آجر فرش شده و پوشش داخلی گرمخانه از گچ  است . بنا مسقّف به طاق و تویزه با قوس جناغی می باشد .

  چند نورگیر مرمری ( گلجام ) در سقف و پنجره ای فلزی در قسمت فوقانی محراب تعبیه شده است . گرمخانه دارای دو درب فلزی بزرگ است که به صحن مسجد گشوده می شود . نمای خارجی مسجد نیزکاهگلی بوده . وضوخانه و سرویس بهداشتی مسجد هم در داخل حیاط آن قرار دارد.

 

 

کتیبه های تاریخی

 

با وجود جستجو جهت یافتن نشانی مستند ، کتیبه یا اخباری راجع به اسناد دیداری آن به دست نیامد.

تمامی حقوق سایت متعلق به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد بوده و هرگونه استفاده از مطالب سایت با ذكر نام و لینك به این سایت مجاز می‌باشد | مدیرسایت : روابط عمومی